Mať psa je nádherné. Práve preto chcem túto stránku venovať môjmu (nášmu) Maxovi.

 

 Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré Vás miluje viac ako seba. Josh Billings

Aj keď vás nik neosloví a svet vás už nemá rád môžeš veriť svojmu psovi, že je verný kamarát.


Ben Williams

Na svete nie je lepšieho psychiatra, ako je šteňa olizujúce Vašu tvár.


 West Highland White Teriér

West je pôvodne anglické plemeno vyšľachtené na lov líšky a drobných hlodavcov. Rozhodnutie vyšľachtiť bieleho psa sa zrodilo, keď si istý poľovník splietol svojho psa z dôvodu podobného sfarbenia so zverou a omylom ho zastrelil. Dnes je west chovaný prevažne ako spoločník človeka, teda ako rodinný pes. To, samozrejme, neznamená, že dnešný west nemá poľovné pudy, v porovnaní s ostatnými typickými teriérskymi poľovníkmi (napr. foxteriér, welshteriér) je však menej ostrý.

Malý, ale mocný a svalnatý krátkonohý teriér. Hlava má pôsobiť čo najguľatejším dojmom, lebka mierne klenutá, ňucháč iba ľahko zahrotený. Oči stredne veľké, ďaleko od seba, bystrého, prenikavého pohľadu. Uši malé, vztýčené, končité, porastené krátkou srstou. Krk dostatočne dlhý, svalnatý. Nohy krátke, hrubé a svalnaté. Telo kompaktné, chrbát rovný, hrudník hlboký. Chvost rovný, veselo nesený hore, dlhý 12,7-15,4 cm, pokrytý tvrdou srsťou bez strapcov. Srsť tvrdá, asi 5 cm dlhá, bez kučier. Farba biela. Veľkosť: Výška v kohútiku okolo 28 cm pri hmotnosti asi 7,5-8,5 kg. Charakteristika: Veselý, vrtký a sebavedomý pes s aktívnym prístupom k životu. K ľudom aj k deťom priateľský, niekedy však trochu tvrdohlavý a neposlušný.

Zvláštne nároky: Plemeno dosť náročné na starostlivosť o srsť, ktorá by mala zostávať čisto biela, treba ju pravidelne trímovať (šklbať, pretože strihaním mäkne) a denne kefovať. Vyžaduje dôslednú výchovu.

Využitie: Pôvodne poľovný pes - jamník, dnes luxusný pes a spoločník.

Výskyt: Dnes patrí medzi módne, všeobecne obľúbené a rozšírené plemená.

Možná zámena: So zreteľom na bielu, pre teriéra netypickú farbu, nepravdepodobná


Psie desatoro

I. Môj život trvá desať až pätnásť rokov. Každé odlúčenie od teba znamená pre mňa utrpenie.  Pomysli na to, než si ma zaobstaráš.

II. Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa vyžaduješ.

III. Pestuj si dôveru vo mňa - tvojou dôverou ja žijem.

IV. Nikdy sa na mňa dlho nehnevaj a nezatváraj ma za trest. Ty máš svoju prácu, svoju zábavu a svojich priateľov, ja mám len teba.

V. Často sa so mnou rozprávaj. Tvojim slovám ja nerozumiem, zato však hlasu, ktorým sa na mňa obraciaš áno.

VI. Vedz, že nezabudnem nikdy, ako so mnou jednáš.

VII. Pomysli, skôr ako ma udrieš, že moje čeľuste môžu poľahky rozdrviť kosti tvojej ruky, ale ja ich nikdy nepoužijem.

VIII. Než mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, tvrdohlavosť a lenivosť, skús si uvedomiť, že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho vystavený na slnku alebo mám už opotrebované srdce.

IX. Postaraj sa o mňa keď zostarnem - aj ty budeš raz starý.

X. Buď so mnou v každej ťažkej chvíli. Nepovedz nikdy: "Nech sa to stane v mojej neprítomnosti" - s tebou bude pre mňa všetko ľahšie...